Czy tablice i monitory interaktywne są przyszłością edukacji?

Rozwój technologii sprawia, że ceny nowoczesnych urządzeń stają się coraz niższe. Dzięki temu coraz więcej szkół może sobie pozwolić na zakup pomocy naukowej, jaką jest tablica interaktywna lub monitor interaktywny. Czym wyróżniają się tego rodzaju urządzenia? Dlaczego są przydatne w procesie edukacji?

Czym są tablice i monitory interaktywne?

Tablice interaktywne można z określić jako połączenie dużego ekranu projekcyjnego z klawiaturą i myszką komputerową. Daje ona osobie stojącej przy tablicy możliwość obsługi komputera i uruchamiania aplikacji, jak również pisania i rysowania jak na klasycznej tablicy. Część urządzeń, np. tablica interaktywna AVTEK, umożliwia pisanie lub rysowanie kilku osobom jednocześnie.

monitory i tablice interaktywne w edukacji

Tablice interaktywne w procesie edukacji.

Następcami tablic są monitory interaktywne, takie jak Avtek TouchScreen Business, będące dużymi ekranami dotykowymi LCD. Mimo że od nich droższe, w porównaniu z tablicami interaktywnymi, monitory mają kilka przewag:

  • wysoka rozdzielczość (zazwyczaj jest to ultra HD 4K, zastosowane m.in. w modelu Avtek TouchScreen Connect),
  • wysoki komfort pracy (monitory interaktywne eliminują problem cienia rzucanego na tablicy z projektorem przez osobę przy niej pracującą),
  • wygoda eksploatacji (nie ma konieczności czyszczenia oraz wymiany filtrów),
  • urządzenie po włączeniu jest natychmiast gotowe do pracy.

Tablica i monitor interaktywny w edukacji

Urządzenia takie jak monitory i tablice interaktywne umożliwiają nauczycielom i uczniom nie tylko klasyczne pisanie, podobnie jak na klasycznej tablicy suchościeralnej, ale także:
– edytowanie obrazów uprzednio pobranych z Internetu,
– tworzenie scenariuszy zajęć wykorzystujących liczne multimedia,
– łatwą interakcję uczestników zajęć,
– korzystanie z materiałów wideo,
– łatwą dokumentację lekcji w formie nagrań lub zrzutów ekranu.

Ostatnia spośród wymienionych opcji sprawia, że tablice i monitory interaktywne mogą zastępować klasyczne notatki, a materiały z lekcji mogą służyć zarówno uczniom podczas powtórek materiału, ale i innym nauczycielom sporządzającym konspekty prowadzonych przez siebie zajęć.

Zwiększanie zaangażowania uczniów

Według przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii badań monitory i tablice interaktywne ułatwiają i przyspieszają przyswajanie wiedzy, głównie dzięki zwiększeniu zaangażowania uczniów w zajęcia oraz łatwiejszemu wzbudzeniu zainteresowania dzięki różnorodności form, w jakich prezentowane są treści.
Znajduje to zastosowanie szczególnie podczas pracy z uczniami, których wyniki w nauce dotąd były poniżej średniej – wzbudzenie zainteresowania poprawia ich koncentrację i umożliwia osiąganie lepszych wyników w nauce.

Dodatkowo – co ma szczególne znaczenie przy nauczaniu przedmiotów ścisłych – ekrany multimedialne dają możliwość precyzyjnego rysowania np. kratek czy układów współrzędnych, co ułatwia wykonywanie dokładnych i zrozumiałych rysunków i wykresów.

Większe możliwości, ciekawsze zajęcia

Stosowanie tablic i monitorów interaktywnych umożliwia prowadzenie wyjątkowo zróżnicowanych, uporządkowanych oraz angażujących zajęć. Do niewątpliwych zalet lekcji z wykorzystaniem tych urządzeń należy ułatwianie współpracy całej grupie uczniów, na przykład podczas rozwiązywania zadań lub problemów matematycznych.
Jednak interakcja kilku osób za pomocą ekranu monitora to nie tylko wspólne pisanie. Zaawansowane urządzenia, takie jak monitor interaktywny Avtek TouchScreen, posiadają na przykład narzędzia do głosowania, pozwalające na szybkie zadanie pytania, sprawne zebranie odpowiedzi i ich omówienie. W dodatku jest to możliwe niezależnie od tego, co jest wyświetlane na ekranie: prezentacja, przeglądarka internetowa czy obrazy z zewnętrznych źródeł.

Badania jednoznacznie pokazują, że wykorzystanie urządzeń interaktywnych sprawia, że wiedza jest przez uczniów przyswajana szybciej i w bardziej przyjemny sposób. Jednak nie tylko pomagają one we wzbudzaniu zainteresowania uczniów, ale i znacznie ułatwiają i wspomagają pracę nauczycieli, mogących tworzyć dzięki nim atrakcyjne i zrozumiałe lekcje.

Dodaj komentarz